چهارمین نشست «آدینه‌های ایران‌شناسی»


«طبیعت ایران(جانوران و گیاهان)» ۲ آذر ۹۷، کرج، کافه گپ.


سخنران نخست بانو سمیرا ستاری(ارشد ادبیات فارسی و نویسنده و شاهنامه‌پژوه) بود که با موضوع: «جانوران و گیاهان در ایران باستان با شواهدی از شاهنامه»، به اهلی کردن جانوران و شکار در دوران پیشدادی، طبقه‌بندی جانوران در بندهش: دد و دام و پرندگان و آبزیان، بخشبندی بر اساس شکل پای جانوران(پنجه‌داران، سم‌داران، پرندگان، ماهیان)، انواع فره جانوران( مانند قوچ و شاهین و عقاب) ، توتم جانوری خاندانها(گاو- اسب- گراز و گرگ)، پرورش برخی شاهان به دست جانوران( زال، کیخسرو و فریدون) اشاره کرد. همچنین ایشان از فال گرفتن با رفتار یا پرواز پرندگان و نماد‌های جانوران در صورتهای فلکی سخن گفتند. بانو ستاری در بخش گیاهان به رده‌بندی آنها در بندهش به ۱۶ گروه و نقش گیاهان در مواد آرایشی و خوشبوکننده و نیز حضور برخی گیاهان در مراسم آیینی(مانند برسم) و نماد گیاهان در تخت جمشید اشاره کردند.


☘سپس از استاد علی باباچاهی، شاعر و منتقد ادبی که مهمان ویژه بودند سپاسگزاری شد و ایشان چند دقیقه‌ای سخن راندند.


سخنران دوم آقای میلاد رحیمی(دانشجوی دکتری علوم ورزشی و مدرس و راهنمای طبیعت‌گردی) با نمایش تصاویر درختان این جنگل، درباره‌ی ویژگیهای جنگلهای هیرکانی و روند ثبت جهانی آن و خطرات پیش روی این منطقه‌ی ارزشمند سخن گفتند. این جنگلها که۴۰ میلیون سال پیشینه دارند با مدیریت غلط در ۳۰ سال گذشته، از ۴ میلیون هکتار به ۱/۸ میلیون هکتار کاهش یافته اند. تخلیه نخاله و زباله، بریدن، ویلاسازی، آتش سوزی، چرای دام از خطرهای جدی این جنگلها هستند.


سخنران سوم آقای رامین محمدی زره‌ناسی( ارشد ایرانشناسی و مدرس و عکاس پرنده‌نگری و بوم‌گردی) با نشان دادن تصاویر، در مورد اهمیت پرنده‌نگری و پرنده‌های نادر ایران و فواید و زیباییهای این رشته سخن راندند. همچنین به برخی باورهای نادرست عامیانه درباره‌ی جغدها اشاره کردند. سپس با نمایش بخشی از مستند «عروس بوکان»( کارگردان: نیما عسگری)، پرنده‌ای زیبا و نادر به نام «میش مرغ» معرفی شد که شوربختانه تنها ۱۵ قطعه از آن در غرب ایران دیده شده است!


سپس با حضور آقای علی اکبر رشوند آوه(عکاس حرفه‌ای جانوران و پرندگان) کتاب مجموعه عکس ایشان با نام «بزم طبیعت» معرفی شد. ایشان تصاویر کمیابی از جانوران استان قزوین و البرز ثبت کرده و اکنون در پروژه مستند حیات وحش استان قزوین مشغول است.


در پایان، سخنرانان به پرسشهای مهمانان پاسخ دادند و هدایای مجله صنوبر و موسسه هنری طراحان خلاق گوشه از طرف سفیر صنوبر ، رامین محمدی به مهمانان و سخنرانان داده شد.


دبیر نشست: رامین محمدی زره‌ناسی مجری: مهسا شهراسبی نمایش عکس و فیلم: آرمان ذهبی